تبلیغات
سهام برتر - سهام چه شرکتهایی در بورس معامله می شود؟
سهام برتر
بزرگترین محدودیت انسان، ساخته ذهن اوست
حاصل تجربه من در بورس ایران، درک نقاط ضعف و قوت آن است. شناخت این نقاط من را بر آن داشت که با صدای بلند و رسا از عموم مردم ایران دعوت نمایم که در بازار سرمایه کشور مشارکت نمایند و از پتانسیلهای بالای آن بهره جویند.
این مشارکت گامی بلند جهت بهینه سازی اقتصاد فردی و اجتماعی است که در تمام دنیا نیز متداول است. در هر مکانی که این مشارکت به صورت حداکثری و با قانونمندی صورت پذیرفته است حاصلی جز بالندگی اقتصاد نداشته.
اما در پس این دعوت نکاتی نهفته است که حتما مدعوین باید از آن مطلع باشند. بازار سرمایه کشور ما دچار فقدان آموزش است و همین نکته عامل مهمی برای جلوگیری از ورود اقشار مختلف اجتماع به آن است زیرا مردم هیچگاه دست بکاری نمی زنند که از آن اطلاعی ندارند و هرگاه به خلاف عرف چنین کردند پاداشی جز زیان نصیبشان نشده است.
لذا رسالت خود را بر آن دیدم که با نوشتن یک وبلاگ به زبان ساده و با ظاهری دوستانه گامی کوچک در جهت جلب مشارکت حداکثری جامعه در بازار سرمایه بردارم. امیدوارم که با یاری خداوند منان و استقبال شما دوستان عزیز این رسالت را به پایان رسانم. انشاالله

سهام چه شرکتهایی در بورس معامله می شود؟

شنبه 13 شهریور 1389

نویسنده: محمد حقیقت | طبقه بندی:آموزش مقدماتی بورس، 

برای سرمایه گذاری و شروع یک فعالیت اقتصادی، راه های زیادی است که یکی از آنها تاسیس یک شرکت و آغاز یک فعالیت اقتصادی اعم از تولیدی، خدماتی، سرمایه گذاری و غیره است. حال بسته به اینکه، این فعالیت در چه زمینه ای و با چه سرمایه ای باشد، می توان به وسیله شراکت با دیگران به این هدف رسید.

اصولا در مواقعی که برای آغاز یک فعالیت اقتصادی سرمایه لازم در اختیار نباشد، می توان با ثبت یک شرکت سهامی و با مشارکت افراد دیگر این فعالیت را آغاز نمود. عمده مشخصات این شرکتها عبارتست از این موارد:

 • سرمایه آنها به سهام مساوی تقسیم شده و تعداد سهام هر یک از شرکا مشخص می باشد.
 • مسئولیت دارندگان سهام فقط محدود به تعداد سهام آنهاست.
 • تعداد شرکا نباید از 3 نفر کمتر باشد و سرمایه شرکت نیز نباید از یک میلیون ریال کمتر باشد.
 • زمانی که سرمایه مورد نیاز به وسیله چند نفر تامین شود، می توان با ثبت یک شرکت سهامی خاص و مشخص نمودن نام شرکت، میزان سرمایه، نوع فعالیت و نام شرکا و میزان سهام هر یک، این کار به انجام رساند. در این نوع شرکت، تعداد شرکا محدود و انتقال سهام شرکا، به ندرت اتفاق می افتد و معمولا واگذاری سهام هر یک از شرکا باید با رضایت دیگران باشد.

اما گاهی سرمایه لازم برای شروع فعالیت با شراکت چند نفر تامین نمی شود.

آغاز این نوع فعالیت ملزم به جذب سرمایه سایر افراد و شرکتها می باشد، که این کار با تاسیس یک شرکت سهامی عام امکان پذیر می باشد. در این گونه شرکتها برخلاف شرکت سهامی خاص، تعداد افراد محدود نیست و نقل و انتقال سهام نیز آزاد می باشد.

شرکت سهامی عام، شرکتی است که موسسین آن قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش به غیر تامین می کنند. به این ترتیب که موسسین قبلا 20% سرمایه را خودشان تعهد کرده و لااقل 35% مبلغ تعهد شده را به حسابی به نام شرکت در شرف تاسیس، در یکی از بانکها سپرده و سپس اظهار نامه ای به ضمیمه طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام به مراجع ثبت شرکتها تسلیم می نمایند.

در اینگونه شرکتها نام و نوع شرکت - موضوع شرکت - مدت شرکت ( از تاریخ تصویب اساسنامه به مدت نامحدود) تابعیت و مرکز اصلی شرکت - سرمایه و تعداد سهام و ... در اساسنامه ذکر می شود.

کلیه سهام این شرکتها با نام بوده و تا زمانی که اوراق سهام صادر نشده، شرکت می بایست به صاحبان سهام گواهینامه موقت بدهد. در این شرکتها مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست... این اوراق سهام جزو ارواق بهادار محسوب می شوند که در آنها نام شرکت، نام سهامدار، تعداد سهام، مبلغ اسمی سهم و سرمایه شرکت درج می شود.

در ایران مبلغ اسمی هر سهم یک هزار ریال تعیین شده است و سپس با تقسیم سرمایه بر این مبلغ تعداد سهام شرکت به دست می آید که همه این موارد در اساسنامه تعیین می شود.

مرحله بعدی اعلام پذیره نویسی عمومی و جذب مابقی سرمایه شرکت است.

پس از انجام این عملیات و آغاز فعالیت شرکت هر یک از سهامداران می توانند نسبت به نقل و انتقال سهام خود اقدام نمایند. اینکار با اطلاع شرکت و درج در دفاتر شرکت امکان پذیر است.

اصولا وقتی اینگونه شرکتها به سوددهی برسند و بتوانند پیشرفتی در زمینه فعالیت خود بدست آورند، باعث رشد ارزش شرکت می شوند. در اینجاست که تقاضا برای سهام این شرکتها بسته به مقدار رشد گذشته و پیش بینی ای که بازار از روند رو به رشد آنها در آینده می نماید، شکل می گیرد و تقاضا کنندگان حاضر می شوند سهام این شرکت را به مبلغی بیش از قیمت اسمی سهام آن خریداری نمایند و در مقابل برخی از سهامداران نیز حاضر می شوند، تمام یا قسمتی از سهام خود را به مبلغی بیش از مبلغ اسمی واگذار نمایند و بر اساس تعادلی که مابین نیروهای عرضه و تقاضا بوجود می آید قیمت بازار برای آنها شکل می گیرد. از اینجاست که هرگونه سودآوری یا عدم سودآوری و هرگونه پیش بینی از روند رشد یا عدم رشد شرکت می تواند به افزایش یا کاهش قیمت تعادلی میان عرضه و تقاضا یا همان قیمت تابلو بیانجامد.

بدیهی است، برای خرید و فروش سهام یک شرکت، نیاز به داشتن اطلاعات کافی در مورد شرکت و همچنین یافتن فروشنده و خریدار است.

در بورس اوراق بهادار امکان معامله بر روی سهام شرکتهای پذیرفته شده، سهیل و نظارت می گردد. شرکتهای بورسی اصولا شرکتهایی هستند که یا قبلا دولتی بوده و توسط سازمان خصوصی سازی، سهام آنها عرضه شده و یا شرکتهای که به وسیله پذیره نویسی عمومی سرمایه آنها تامین شده و در حال فعالیت هستند. اصولا معامله بر روی شرکتهای پذیرفته شده در بورس آسان تر و با اطمینان بیشتری صورت می گیرد. چرا که این شرکتها در هنگام پذیرش باید دارای شرایط خاصی باشند، که این شرایط به مثابه فیلتری می باشد، که سهامداران با اطمینان بیشتری روی شرکتهایی که از این فیلتر عبور کرده اند، سرمایه گذاری می نمایند و همچنین پیدا کردن خریدار و فروشنده برای سهام شرکتهای بورسی به علت متمرکز بودن آسانتر است. ضمن اینکه دسترسی به اطلاعات شرکتهای پذیرفته شده، براحتی امکان پذیر است و سازمان بورس اوراق بهادار بر ارائه اطلاعات شرکتها و ارائه صورتهای مالی آنها نظارت می نماید.

برای درج نام یک شرکت در تابلو بورس اوراق بهادار و به عبارتی پذیرش در بورس اوراق بهادار( جدای از ویژگیهای تالار اصلی و فرعی) خصوصیاتی لازم است که مهمترین آنها عبارتند از:

 1. شرکت باید سهامی عام باشد.
 2. شرکت باید دارای سهام عادی با نام و دارای حق رای باشد و 100% بهای اسمی آن پرداخت شده باشد.
 3. شرکت باید در آخرین سال مالی سود آور بوده و امکان سودآوری آن در آینده وجود داشته باشد.
 4. اساسنامه شرکت باید طوری تنظیم شده باشد که به تشخیص هیئت پذیرش، حقوق سهامداران جز در آن محفوظ باشد.

شرکتها پس از پذیرفته شدن باید برخی از ویژگیها را حفظ نمایند، در غیر این صورت، نام آنها از تابلو بورس اوراق بهادار حذف می شود.

برخی موارد که باعث حذف شدن نام شرکتها از بورس می شود عبارتست از مواردی از قبیل زیاندهی، عدم رعایت سیاست افشای اطلاعات مطلوب، نبودن میزان فعالیت و حجم داد و ستد و گردش سهام و ...

نتیجه گیری:

پس نتیجه می گیریم، برای سهیم شدن در یک فعالیت اقتصادی بزرگ که نه اداره آن به تنهایی امکان پذیر است و نه سرمایه لازم برای آن در اختیار است، می توان با خرید سهام یکی از شرکتها در صنعت مورد نظر بطور مستقیم در آن شریک شد و دارای حقوق متعلقه آن شرکت، به نسب سهامی که داریم بود و در سود دهی مستقیم و یا افزایش ارزش ناشی از روند رو به رشد شرکت، سهیم شد. یکی دیگر از خصوصیات شراکت در شرکتهای بورسی، نسبت به شرکتهای خارج بورس و یا شرکتهای سهامی خاص، امکان شراکت در این شرکتها با هر مقدار سرمایه و انجام معامله به راحتی و با اطمینان بر روی سهام آنهاست.

نظرات() 
Can you increase your height by stretching?
دوشنبه 16 مرداد 1396 03:16 ب.ظ
I am sure this post has touched all the internet viewers, its really really fastidious article on building up new blog.
Emery
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:20 ب.ظ
Everyone loves it when individuals come together and
share views. Great site, continue the good work!
thersacockrill.hatenablog.com
چهارشنبه 28 تیر 1396 08:33 ق.ظ
fantastic issues altogether, you simply won a emblem new reader.
What might you suggest in regards to your post that you simply made some days ago?
Any positive?
foot pain big toe joint
سه شنبه 20 تیر 1396 11:14 ق.ظ
Since the admin of this site is working, no question very rapidly it will
be well-known, due to its feature contents.
std testing near me
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:52 ق.ظ
core از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین در آغاز آیا واقعا کار درست با من
پس از برخی از زمان. جایی در سراسر جملات شما در واقع
موفق به من مؤمن متاسفانه تنها برای while.
من هنوز مشکل خود را با جهش
در مفروضات و یک خواهد را سادگی به کمک پر همه کسانی معافیت.

در صورتی که شما که می توانید انجام من خواهد مطمئنا تا پایان در گم.
Kareem
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 01:23 ق.ظ
Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will
be waiting for your further write ups thanks once again.
Chloe
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:00 ب.ظ
Good information. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon).
I have saved it for later!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 11:30 ق.ظ
This website was... how do you say it? Relevant!!
Finally I've found something which helped me.
Kudos!
manicure
شنبه 19 فروردین 1396 07:17 ب.ظ
This is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.
Simple but very accurate info… Appreciate your sharing this one.
A must read post!
manicure
جمعه 18 فروردین 1396 10:37 ب.ظ
I used to be able to find good info from your articles.
manicure
جمعه 11 فروردین 1396 09:56 ق.ظ
I blog often and I seriously thank you for your information. This article has really peaked my interest.
I am going to take a note of your blog and keep checking for
new details about once a week. I subscribed to your RSS feed too.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :